Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neintelegeri intre asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neintelegeri intre asociati

In urma unor neintelegeri, unul din asociati (50-50) impiedica accesul celuilalt in sediul social, accesul la actele contabile, la programul de gestiune, la obiectele de inventar in folosinta, etc, impiedicand astfel desfasurarea activitatilor conform certificatului constatator.
Pe cale amiabila nu se inteleg, si se pierd contracte si colaborari din aceasta cauza.
Care este institutia competenta si eficienta la care se poate adresa celalalt asociat, pentru rezolvarea situatiei?
multumesc
Instanta de judecata.
legea societatilor comerciale prevede expres faptul ca "in caz de neintelegeri intre asociati societatea se va dizolva"
In instanta ... :))