avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neintelegeri intre asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neintelegeri intre asociati

In urma unor neintelegeri, unul din asociati (50-50) impiedica accesul celuilalt in sediul social, accesul la actele contabile, la programul de gestiune, la obiectele de inventar in folosinta, etc, impiedicand astfel desfasurarea activitatilor conform certificatului constatator.
Pe cale amiabila nu se inteleg, si se pierd contracte si colaborari din aceasta cauza.
Care este institutia competenta si eficienta la care se poate adresa celalalt asociat, pentru rezolvarea situatiei?
multumesc
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:24, 18 Martie 2015
Instanta de judecata.
legea societatilor comerciale prevede expres faptul ca "in caz de neintelegeri intre asociati societatea se va dizolva"
In instanta ... :))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociat neadministrator 50% cristinamatei1981 cristinamatei1981 Buna ziua, Problema este urmatoarea: Sunt asociat intr-un srl 50%-celalat asociat este si administrator desemnat prin actul constitutiv.In cadrul acestei ... (vezi toată discuția)
Cedare parti sociale asociatului andu1st andu1st Buna ziua, Sunt asociat intr-un SRL cu 50 % parti sociale , as vrea sa ies din firma si sa cedez partile mele asociatului. Asociatul nu vrea sa preia partile ... (vezi toată discuția)
Lichidare sau suspendare srl cu 2 asociati fara acordul unei din parti eleniki eleniki Sotul meu este asociat 50% la o srl si nu se mai intelege cu asociatul lui. Intrebarea mea este cum poate el lichida sau suspenda activitatea acesteia daca ... (vezi toată discuția)