Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua. apartamentul unde locuiesc este pe numele parintilor. relatia cu tatl meu este foarte grea si imi este frica in cazul mama mea decedeaza ca ar putea vinde apartamentul si mar lasa pe strada. imi puteti spune ce drepturi am si care ar fi posibilitatea de a nu vinde apartamentul ? va multumesc
in cazul in care mama dvs decedeaza aveti dreptul la o parte din jumatatea de partamnet detinuta de aceasta in devalmasie cu tatal dvs. El o sa dobandeasca de asemenea o parte din acea mostenire in calitate de sot supravietuitor (1/4*1/2 din bun), la care se va adauga jumatatea pe care o detine deja. orice act de dispozitie (ce presupune si vz-cump) trebuie realizat cu acordul ambilor propiretari
va multumesc