Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ce societate de asigurari repara masina?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ce societate de asigurari repara masina?

Buna ziua,

In data de 23 decembrie masina mi-a fost avariata (bara spate, numar) de catre o persoana care avea RCA la Asirom. Deoarece in urma accidentului eu am avut nevoie de ingrijiri medicale, am reusit sa ma prezint in data de 9 ian 2015 la sediul Asirom pentru intocmirea dosarului de dauna si mi-a fost elierat documentul de intrare in reparatie (inlocuire bara spate, suport numar) si mi s-a transmis ca pot repara masina oricand. Din varii motive (mana imobilizata, recuperare medicala si avaria nesemnificativa a masinii) nu am reparat masina pana la aceasta data. Problema cea mare este ca astazi am fost lovita din nou din spate (in alt loc al barei din spate + stop de ceata) de catre o conducatoare auto cu RCA la alta societate de asigurari. Masina a fost transportata pe platforma la un service nemaiputandu-se deplasa. Am facut o constatare amiabila cu doamna respectiva, inspectorul de asigurari urmand a se deplasa la service pentru constatare. Intrebarea mea este ce firma de asigurari va repara acum masina, ea avand aparent aproximativ aceleasi daune ca si data trecuta? Este posibil sa intampin probleme in solutionarea dosarului? Multumesc
ilinca84, utilizator
Revin cu noi informatii. Astazi s-a facut constatarea la service pentru cea de-a doua avarie (inclusiv dat bara jos si verificarea daca mai sunt si alte avarii) si concluzia a fost ca dauna rezultata din cel de-al doilea accident se va deconta inafara de bara din spate pe care o voi inlocui cu Asirom. A contat foarte mult ca locul in care a fost lovita masina a doua oara este diferit fata de primul. Norocul meu este ca service-ul la care a fost dusa masina are conventie cu ambii asiguratori astfel ca problema este oarecum rezolvata. Un alt lucru care cred m-a ajutat a fost si ca firmele RCA care deconteaza daunele sunt oarecum serioase. In trecut am avut mari probleme cu alte firme RCA si am asteptat chiar 7-8 luni pentru repararea masinii in contextul in care chiar aveam proces verbal si autorizatie de reparatie de la politie si lucrurile erau mult mai simple.
Nu te bucura de pe acum , asteapta sa te vezi cu masina iar pe drum ! :)