avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere din salariu nelegala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere din salariu nelegala?

Buna ziua,
Nu de mult am fost angajat de o companie in ideea in care sa ma ocup de deschiderea, amenajarea si utilarea unui nou punct de lucru, fara nici un act in acest sens.

Mai exact, mi-au dat o suma de bani pe care sa o cheltui cu acest scop, patronii fiind din alt oras.

Mi-am facut treaba cu seriozitate si simt de raspundere, dar a aparut o problema:
am platit unei firme suma de 650 RON in schimbul unei firme luminoase, dar aceasta nu si-a executat comanda.

Ulterior am ramas intr-un fel angajat la firma, ca operator ghiseu, cu contract de colaborare.
Acum patronii imi spun ca acea suma va fi impusa mie, din veniturile care mi se cuvin, pentru nerespectarea executiei.

Este corect acest lucru?
Daca imi imputa suma, ii pot chema in instanta pentru recuperarea acesteia?

Mentionez ca intre mine si firma care nu si-a executat comanda nu s-a semnat nici un contract, ci exista doar o factura si o chitanta care dovedesc plata banilor, dar nici un act prin care sa se dovedeasca receptia produsului.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:53, 18 Martie 2015
Si daca, totusi, imi retine fara sa ma dea in judecata, ii pot actiona in instanta pentru recuperare?
Il puteti actiona in instanta pentru a va recupera banii opriti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca la negru-angajatorul refuza plata salariilor restante claudiunetoiu claudiunetoiu Buna ziua. Am si eu o problema. In luna martie a.c. mi-am schimbat locul de munca,angajandu-ma la o alta firma.Am semnat cu acestia CIM pentru prima luna,din ... (vezi toată discuția)
Intrebare - recuperare plata contract neexecutat lucii67 lucii67 buna ziua,as dori daca se poate sa ma sfatuiti in urmatoarea problema,sau ce as putea face ca sa imi pot recupera banii pe care i-am dat la o firma ptr ... (vezi toată discuția)
Munca la negru, raspundere penala? timisoreanul timisoreanul Patru ani am lucrat la o firma, avand timp de 3 ani doar 50% din salar declarat. Toti acesti 4 ani am lucrat la o a doua firma a patronilor, fara contract si ... (vezi toată discuția)