Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere din salariu nelegala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere din salariu nelegala?

Buna ziua,
Nu de mult am fost angajat de o companie in ideea in care sa ma ocup de deschiderea, amenajarea si utilarea unui nou punct de lucru, fara nici un act in acest sens.

Mai exact, mi-au dat o suma de bani pe care sa o cheltui cu acest scop, patronii fiind din alt oras.

Mi-am facut treaba cu seriozitate si simt de raspundere, dar a aparut o problema:
am platit unei firme suma de 650 RON in schimbul unei firme luminoase, dar aceasta nu si-a executat comanda.

Ulterior am ramas intr-un fel angajat la firma, ca operator ghiseu, cu contract de colaborare.
Acum patronii imi spun ca acea suma va fi impusa mie, din veniturile care mi se cuvin, pentru nerespectarea executiei.

Este corect acest lucru?
Daca imi imputa suma, ii pot chema in instanta pentru recuperarea acesteia?

Mentionez ca intre mine si firma care nu si-a executat comanda nu s-a semnat nici un contract, ci exista doar o factura si o chitanta care dovedesc plata banilor, dar nici un act prin care sa se dovedeasca receptia produsului.
Si daca, totusi, imi retine fara sa ma dea in judecata, ii pot actiona in instanta pentru recuperare?
Il puteti actiona in instanta pentru a va recupera banii opriti.