Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie proprie si pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie proprie si pensie de urmas

Buna ziua,
as dori sa ma ajutati in urmatoarea chestiune, daca se poate:
- mama mea nascuta in noiembrie 1955 urmeaza sa se pensioneze in acest an, dupa un stagiu de cotizare de 30 ani
- tatal meu decedat din anul 2005, era pensionar de ani buni (avand varsta de 69 de ani la data decesului)
- erau casatoriti din anul 1985
- am dori sa stim daca mama mea va primi pe langa pensia ei si pensia de urmas de la tata

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs!
La alegere:
Pensia propie,sau
Pesia de urmas

Legea 263/2010

ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.