avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie proprie si pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie proprie si pensie de urmas

Buna ziua,
as dori sa ma ajutati in urmatoarea chestiune, daca se poate:
- mama mea nascuta in noiembrie 1955 urmeaza sa se pensioneze in acest an, dupa un stagiu de cotizare de 30 ani
- tatal meu decedat din anul 2005, era pensionar de ani buni (avand varsta de 69 de ani la data decesului)
- erau casatoriti din anul 1985
- am dori sa stim daca mama mea va primi pe langa pensia ei si pensia de urmas de la tata

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:39, 18 Martie 2015
La alegere:
Pensia propie,sau
Pesia de urmas

Legea 263/2010

ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas sau pensie de boala? cristivifor cristivifor Buna ziua!Am pensie de invaliditate gradul 2 din 2004,varsta de 58 de ani,stagiu de cotizare de 23 ani si 7 luni.Sotul a decedat in 2003,fiind atunci ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas cornelianedelcu cornelianedelcu Buna ziua, As dori sa ma lamuriti daca sotie pensionata medical revizuibila anual ,varsta 57 ani poate beneficia de pensie de urmas in urma decesului sotului ... (vezi toată discuția)
Posibilitate de optiune la pensie? ovi1 ovi1 Buna seara; apelez la dvs cu rugamintea sa imi spuneti daca exista posibilitatea ca sotul supravietuitor, pensionar, sa poata opta pentru a lua pensia sotului ... (vezi toată discuția)