Forum Discuţii juridice Executare silită conexarea executarilor
Discuție deschisă în Executare silită

conexarea executarilor

Buna.

Recent am formulat o cerere de conexare a executarilor silite in conformitate cu Codul de procedura civila in vigoare, dorind sa conexam dosarul nostru de executare, inceput tot pe codul in vigoare la un dosar de executare silita inceput in 2012.

Instanta a respins cererea si in motivare a explicat ca nu se pot conexa dosare de executare silita incepute pe legi procesuale diferite, iar datorita faptului ca normele de aplicare ale legii procesuale sunt imperative, daca ar conexa dosarele, executorul judecatoresc nu ar putea sa aplice, in cazul nostru, normele de procedura ale Codului vechi.

Perfect de acord.

Dar cum ne conexam?
Nu vă conexați, vă înscrieți la distribuția de preț, în cazul în care primul executor va face cel dintâi vânzarea silită a bunurilor debitorului.
Multumesc pentru scurta motivare.