Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Sora mea s-a despartit de fostul cumnat. Au un copilimpreuna. Copilul a ramas la ea. Fostul cumnat pleaca in strainatate.
Sora mea imi zice ca daca vrea la randul ei sa plece in strainatate o poate face doar in cazul in care fostul cumnat semneaza ca ea sa poata parasi tara.
E adevarat lucrul acesta, ca fara semnatura lui sora mea nu poate veni la noi in Spania?
da. este eadevarat daca au cusodie comuna sau nu au divortat
Au divortat si cred ca au custodie comuna.

Dar daca el pleaca in strainatate nu mai e vorba de custodie comuna pentru ca el nu mai e in tara ca sa vada baiatul?

Ce i s-ar putea intampla surorii mele daca totusi incalca lucrul asta si vine aici in Spania?
nu conteaza unde este tatal. hotararea prevede custodia comuna

nu poate iesi cu copilul din tara fara acordul tatalui. e ilegal si se sanctioneaza penal.

poate suplini acordul tatalui prin actiune in instanta.

daca nu are acord poate fi acuzata de rapire internationala
Pana la rapire, ajunge la granita sau aeroport unde nu o s-o lase nimeni sa iasa cu minori fara acord.
Custodia comuna nu inceteaza pentru ca unul dintre parinti pleaca din tara.
Liliana Gradinaru, Avocat
sora dvs are nevoie de acordul fostului sot , doar in cazul in care vrea sa plece din tara luand cu dansa si copilul.
daca doreste sa plece singura, nu este necesar acordul fostului sot.