avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Sora mea s-a despartit de fostul cumnat. Au un copilimpreuna. Copilul a ramas la ea. Fostul cumnat pleaca in strainatate.
Sora mea imi zice ca daca vrea la randul ei sa plece in strainatate o poate face doar in cazul in care fostul cumnat semneaza ca ea sa poata parasi tara.
E adevarat lucrul acesta, ca fara semnatura lui sora mea nu poate veni la noi in Spania?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 22:12, 19 Martie 2015
da. este eadevarat daca au cusodie comuna sau nu au divortat
Au divortat si cred ca au custodie comuna.

Dar daca el pleaca in strainatate nu mai e vorba de custodie comuna pentru ca el nu mai e in tara ca sa vada baiatul?

Ce i s-ar putea intampla surorii mele daca totusi incalca lucrul asta si vine aici in Spania?
nu conteaza unde este tatal. hotararea prevede custodia comuna

nu poate iesi cu copilul din tara fara acordul tatalui. e ilegal si se sanctioneaza penal.

poate suplini acordul tatalui prin actiune in instanta.

daca nu are acord poate fi acuzata de rapire internationala
Pana la rapire, ajunge la granita sau aeroport unde nu o s-o lase nimeni sa iasa cu minori fara acord.
Custodia comuna nu inceteaza pentru ca unul dintre parinti pleaca din tara.
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
Liliana Gradinaru, Avocat
sora dvs are nevoie de acordul fostului sot , doar in cazul in care vrea sa plece din tara luand cu dansa si copilul.
daca doreste sa plece singura, nu este necesar acordul fostului sot.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Substituire acord părinte călătorie minor în străinătate ghiocelioana ghiocelioana Bună ziua! Doi soţi români divorţaţi în Spania au atribuită exercitarea autorităţii părinteşti împreună asupra minorului lor, născut tot ... (vezi toată discuția)
Mama a plecat cu minorul cu acordul obtinut prin ordonanta dar nu s-a mai intors la data stabilita MYK272est MYK272est Buna seara! As dori sa stiu ce poate face un tata in cazul in care fosta sotie a obtinut prin ordonanta presidintiala suplinirea acordului pentru ... (vezi toată discuția)
Reinnoire pasaport copil minor fara acordul celuilalt parinte eagle_free eagle_free buna ziua, As dori si eu o lamurire. Un cuplu de cetateni romani este divortat in spania, iar copilului minor de 9 ani ii expira pasaportul peste cateva ... (vezi toată discuția)