avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Ce se poate face ca sa fie legal si inatacabil ,daca in urma unei succesiuni dupa sotul decedat o casa se va imparti intre sotul in viata si 3 copii ai defunctului ,numai ca sotul viu doreste sa lase cota lui din proprietate doar la 2 dintre cei 3 copii ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 14:05, 19 Martie 2015
si contractul de v-c cu clauzade intretinere se poate ataca....ca nu s-a facut nu stiu ce , ca nu la-u ingrijit cum trebuia etc...
a spus contract intretinere nu vanzare cumparare cu clauza de intretinere.

Nu trebuie sa mentionez diferentele.... :-/

Nu stiu de ce toata lumea are in cap vanzare cu clauze.....

Intocmiti contract de intretinere, prin Legea 17/2000 creditorii obligatiei de intretinere vor fi asistati de un reprezentant al Autoritatii tutelare, pastrati dovezile intretinerii.
stimate coleg, contractul de intretinere simplu este atacabil din start, dupa aparerea mea deoarece spre deosebire de cel de vanzare-cumparare prestatia nu este certa ( ca pretul) am inteles ca utilizatorul doreste sa-i spunem care este dupa parerea naostra cea mai buna slutie pentru a nu fi atacta. iar eu , ca avocat pledant pe asemenea cauze va pot consfirma, ca si ceilalti colegi ca cel mai sigur este contractul de vaznare cumparare
De esenta vanzarii este pretul! daca nu se da pret oare actul nu este anulabil din.....START?

Contractul de intretinere este cel care ar oglindi in fapt raportul real intre parti. El este f bine reglementat de Codul civil. In plus conform Legii 17/2000 necesita prezenta Aurotitatii Tutelare la incheierea contractului. Daca exista chitante, facturi si martori nu cred ca poate fi mai usor de desfiintat decat o vanzare fara...pret.... zic si yo....
In concluzie ce trebuie sa faca sotul in viata pentru cei 2 copii care il ingrijesc ,avind in vedere ca cel de-al 3-lea fiu nu la vizitat de 8 ani .Dar isi vrea cu toata rautatea partea lui din casa la care nu a contribuit cu nimic nicio data si nici nu contribuie .intretinerea fiind asigurata de foarte multi ani de cei 2 carora doreste sa le lase partea.cel de-al 3-lea sa ramina doar cu ce i se cuvine de la parintele decedat .
Multumesc

Alte discuții în legătură

Testament atacabil dragos79 dragos79 Va rog daca ma puteti lamuri si pe mine: am o matusa care vrea sa-mi lase prin testament apartamentul. Nu are copii, iar sotul este decedat. Singurele rude ar ... (vezi toată discuția)
Testament myty67 myty67 O batrânică se roagă de mine, ptr. a avea grijă de ea şi vrea să imi lase casa de la ţară,ca moştenire prin testament....sincer nu ştiu ce să fac, ... (vezi toată discuția)
Anulare drept proprietate urmat de testament AdrianJ AdrianJ Buna ziua Va rog a ma ajuta in legatura cu o problema. Este vorba de un unchi (fratele bunicului) care este casatorit de 60 ani cu matusa. Aceasta are o ... (vezi toată discuția)