avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cind exista un Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cind exista un Testament

Unchiul meu(fratele mamei) mi-a lasat prin testament bunurile sale(o casa si 1.5 ha pamant). In cazul in care sotia acestuia ataca testamentul care ar fi cotele de mostenire pentru fiecare mostenitor legal si testamentar?
Unchiul meu nu a avut copii, sotia supravetuieste la fel si mama mea(sora defunctului) si eu mai am o sora.
Mentionez ca testamentul este facut la Notar in prezenta matusii mele.
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
fromaniuc2006, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 16:02, 19 Martie 2015
Rezerva sotului supravietuitor, conform art.2 din Legea 319/1944, este de 1/2-a parte din cota de succesiune la care este indreptatit ca mostenitor legal, adica:
- 1/8 din mostenire, cand sotul vine in concurs cu descedentii defunctului;
- 1/6 din mostenire, cand sotul vine in concurs atat cu parinti cat si cu frati ai defunctului (jumatate din 1/3);
- 1/4 din mostenire, in concurs numai cu parinti sau numai cu fratii defunctului (jumatate din 1/2);
- 3/8 din mostenire, in concurs cu mostenitori din clasa a III-a si a IV-a (ascendenti ordinari sau colaterali ordinari);
- 1/2 din mostenire, cand sotul vine singur, in lipsa oricaror mostenitori din cele patru clase.

Despre clasele de mostenitori
[ link extern ]
Mama d-voastra este colateral privilegiat, fiind sora defunctului.

Cititi art. 1090 si urmatoarele din ncc.
Singura care poate ataca testamentul cu sanse de reusita de 100% este sotia supravietuitoare, care este mostenitor rezervatar Vedeti art 1094 ncc
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
DlGoe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soț și soție, căsătoriți de peste 20 ani, fără copii. ... 123cor123 123cor123 Soț și soție, căsătoriți de peste 20 ani, fără copii. Soțul nu are alți frați, unic moștenitor al părinților si posesor al unei proprietăți ... (vezi toată discuția)
Mostenire marinamark marinamark buna ziua, am un caz a carui rezolvare nu prea stiu care e ( legal vorbind): sotul meu are un imobil dobandit cu titlul de mostentor, daca se intampla ceva ... (vezi toată discuția)
Nelamurire andreea_brz andreea_brz (2)Sotul supravietuitor înlătură de la mostenire clasa a patra de mostenitori, revenindu-i întreaga avere a defunctului??????????? Acest text este trecut ... (vezi toată discuția)