Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept autor - programe TV
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept autor - programe TV

Vreau sa difuzez pe o televiziune cu circuit inchis - locatii private cu destinatie publica, unele materiale tv (documentare, camera ascunsa etc). Ma intereseaza daca pot difuza materiale tv fara a cere acordul celui care le-a conceput. Spre exemplu, as vrea sa difuzez show-uri cu Benny Hill.
Stiu ca era o lege care prevedea ca daca a trecut o anumita perioada de timp de la lansarea unui film (material tv etc), nu mai este nevoie de drepturi de autor pentru a fi difuzate.

Poate cineva sa ma lamureasca in privinta acestui aspect.
Multumesc anticipat.
Aveti nevoie de acordul producatorului sau al celui catre care au fost distribuie respectivele materiale , deoarece , cineva detine aceste drepturi.Si bunul intelectul are valoare , intocmai ca un bun material. Cineva l-a produs cu scopul de a-l comercializa si nu in ideea de a - l distribui gratis. Deci , chiar daca este un canal cu circuit inchis, trebuie sa respectati drepturile de proprietate intelectuala stabilite .