Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociatul unui SRL poate realiza venituri fara a avea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociatul unui SRL poate realiza venituri fara a avea calitatea de salariat ?

Descrierea situatiei : este vorba de o societate SRL care nu are salariati si se estimeaza ca va obtine venituri anuale pana in 50.000 de lei , prin intermediul activitatii a 2 asociati.

Este legal sa nu incheie contract de munca cu firma niciunul din asociati ?
Se pot obtine venituri in calitate de asociat , fara un contract de munca ?
Se pot obtine venituri si fara a se incheia c.i.m.
Multumesc, imi puteti preciza si baza legala pentru aceasta problema ?
Mentionez din nou ca nu este vorba de asociat unic, cazul cu asociat unic ar fi fost clar.
Baza legala este un principiu de drept „este permis tot ceea ce nu este interzis expres de lege“.
Interesant, multumesc.