Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren intravilan

se poate face succesiunea fara carte funciara de pe un titlu de proprietate in care exista teren extravilan cat si teren intravilan?multumesc
Da, se poate face succesiunea. Cadastrul si intabularea sunt necesare numai in cazul in care se doreste vanzarea.
Sunt notari care nu accepta dar cautati ca poate gasiti si unul care sa va inteleaga. Depuneti la dosar certificatul fiscal eliberat de registrul agricol din cadrul primariei. Daca sunteti mai multi mostenitori puteti face un partaj voluntar in fata notarului. oricum dupa succesiune va trebui sa faceti cartea funciara.