Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesuala activa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesuala activa

reprezint o societate de asigurari si am fost dati in judecata de catre mostenitoarea unei foste asigurate. are mostenitoarea calitate procesuala activa? solicita despagubiri pentru faptul ca defuncta nu a incasat asigurarea pentru un incident mai vechi.
multumesc,
andreea
Succesorul vine la mostenirea (inclusiv) dreptrilor de creanta a autorului sau. In aceasta ipoteza bineinteles ca are calitate pr. activa. Nu cred ca contrt. de asigurare are caracter intuiu-personae, dar ar fi bine de vazut.
Trimite-mi contrt. si-o sa am o parere mai exacta
tracinicolae@yahoo.com
oricum, fii atenta si la prescriptie
daca au trecut 3 ani de cand asigurata putea introduce actiunea atunci ea este prescrisa