Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copii

Buna ziua.Am o intrebare referitoare la alocatia unui copil.Eu am 35ani dar de la 1an si 4 luni am fost crescuta de catre bunicii paterni,acolo am urmat gradinita,scoala generala,liceul si apoi facultatea.Parintii mei au locuit in Brasov.Tatal meu a decedat in 1999,dar mama inca traieste ,dar nu am fost si nu sunt in relatie buna cu ea.Pana la 16 ani (cand au aparut carnetele de cec pentru alocatie )eu nu am beneficiat de nici un ban din alocatie si nici parintii nu mi-au trimis alocatia.Intrebarea mea este daca pot recupera cumva acesti bani adica daca mama mea poate fi obligata sa-mi dea acesti bani.Multumesc
Chiar daca ar fi fost obligata sa va dea acesti bani, datoria s-a prescris. Trebuia sa actionati in 3 ani de la implinirea varstei de 18 ani.