Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Infiintare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Infiintare PFA

Buna ziua.
Sunt interesata sa-mi deschid un PFA, dar din cate am citit eu garantez cu propriile bunuri. Si deci de exemplu in timpul functionarii PFA-ului eu primesc o amenda foarte mare, sau efectiv sunt in pragul falimentului, si nu am nici un bun pe numele meu (gen casa, masina, teren) doar salariu de bugetar. Ce as putea patii? Si practic la deschiderea unui PFA chiar trebuie ca garantez cu un bun material?
Multumesc de raspuns!
Nu trebuie sa garantati cu un bun personal la deschiderea PFA-ului. Insa, daca nu va platiti impozitele, datoriile de orice fel, vi se poate pune poprire pe orice fel de bun pe care il aveti sau pe orice cont pe care il detineti, ca persoana fizica. Daca nu detineti proprietati sau bunuri si nu va platiti datoriile, vi se poate pune poprire pe un eventual salariu.