Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit DECL 101-Amortizarea
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

DECL 101-Amortizarea

Buna ziua,
unde se trece corect in declarta 101, sold contului 681,
-numai la amortizare fiscala (rd.14 din declaratia 101)
-la randul 31 din declaratie-la amortizare fiscala,
-sau la ambele randuri?
Eu am considerat-o amortizare fiscala , deoarece la bunul care il am de amortizat am inceput calcularea amortizarii dupa o luna de la punerea in functiune,-si atunci am considerat-o total deductibila, pe cand stiu ca la amortizarea contabila stiu ca se face dupa un plan de amortizare incepind chiar cu luna in care il pui in functiune si atunci difera .
MULTUMESC.
Trebuie completate ambele randuri. Nu ar fi trebuit sa diferere din ce spuneti d-voastra.

Cod fiscal:

ART. 24 Amortizarea fiscală

(11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:

a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcţiune;

Ordin 3055/2009:

Amortizarea
110 -
(1) Amortizarea se stabileşte prin aplicarea cotelor de amortizare asupra valorii de intrare a imobilizărilor.
(2) Amortizarea imobilizărilor corporale se calculează începând cu luna următoare punerii în funcţiune şi până la recuperarea integrală a valorii lor de intrare. La stabilirea amortizării imobilizărilor corporale sunt avute în vedere duratele de utilizare economică şi condiţiile de utilizare a acestora.
Ioan Petru Butariu, Contabil
1. Conturile din clasa 6 nu au sold, doar rulaj.
2. Amortizarea fiscala si cea contabila nu se exclud reciproc. "Fiscal" nu e un atribut aici, ci e denumirea data de legiuitor pentru partea din amortizarea contabila calculata de societate care poate fi dedusa din venituri la calculul profitului impozabil.
3. Daca "considerati" d-voastra amortizarea contabila ca fiind egala cu cea fiscala, atunci se trece in ambele randuri.
Doamne ajuta!
S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L., Contabil
deci din raspunsurile date ,vorbind strict pe caz:se considera amortizare fiscala care e si deductibila la calcul impozit profit,
la amortizare contabila=0 ,in declaratie,