Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie - Martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie - Martor

Buna. Astazi 26.03.2015, Am primti o citatie pe numele meu, la usa unui vecin cu un etaj mai jos fata de cel la care locuiesc, in care sunt chemat in calitate de martor in cauza privind Dosarul penal cu nr. ( care nu este specificat), avand ca obiect comiterea infractiunii de furt. Mentionez ca nu stiu cu exactitate la ce as putea fi martor avand in vedere ca vin mai rar acasa eu fiind student in Iasi, Am aflat de la tatal meu ca in data de 23.03.2015 i-a fost sparta masina unei persoane de la un bloc vecin. Mentionez ca la acea data nu am fost in localitate. (cum sa fiu martor daca nu am fost prezent sau daca nu am vazut nimic?). Sigur de acolo se trage pentru ca am fost sunat cu nr privat de o persoana care nu s-a recomandat nici la insitentele mele, dar mi-a spus ca imi este vecin, si m-a intrebat cand vin acasa ca ar vrea sa discutam ceva important, insa pe un ton de parca as fi omorat pe cineva. Intrebarea mea este: Pot depune o plangere pe numele persoanei care m-a mentionat ca martor ( presupun ca a spus minciuni cand a facut aceasta afirmatie). Eu nu pot sa vin cand vor ei acasa si sa fiu martor pentru ceea ce nici macar nu stiu ca s-a intamplat decat din spusele tatalui meu. ( cine aduce aceste citatii nu ar trebui sa le puna fix la adresa mentionata pe aceasta? Ce se poate face in aceasta privinta?) Va multumesc mult si va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie !
ciprianstefan92, utilizator
Chiar daca nu stiti nimic dar ati fost citat trebuie sa fiti audiat.
Sa nu va cheme aiurea ca martor si sa va treziti ca veti fi acuzat...
Pai aiurea ca martor sun in proportie de 99%. Pot depune o plangere impotriva celui care m-a chemat ca martor?
ciprianstefan92, utilizator
Nu puteti depune plangere impotriva celui care v-a chemat dar puteti sa mergeti insotit de avocat daca credeti ca pot aparea probleme.
Politistii sunt foarte smecheri...

Se poate si sa fiti audiat prin comisie rogatorie acolo unde va aflati daca nu va puteti prezenta in acea localitate.Avocatul se poate ocupa si de aceasta problema.
Va multumesc mult pentru informatie, Avocatul meu a spus ca pot formula in felul urmator :
PLANGERE PENALA
pentru savarsirea infractiunii de inducere in eroare a organelor
judiciare, prev.de art. 268 alin. 2 Cod penal
de catre orice persoana ar fi afirmat despre mine ca as fi asistat in
calitate de martor la savarsirea vreunui furt, in contextul documentarii
cauzei penale datorita careia s-a procedat la emiterea citatiei, intrucat,
neasistans la astfel de situatii, fapta celui care m-aa indicat drept
martor, nu poate fi decat din categoria ticluirii de probe, prev. de
art.268 c.pen.
Eu zic sa nu va complicati cu tot felul de plangeri inutile si sa mergeti sa declarati exact ce ati spus si aici.