avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare auto

Buna ziua. Ma confrunt si eu cu o problema..am cumparat un autoturim adus din germania..si as vrea sa il inmatriculez in romania dar nu pe mine ca asigurarea e foarte mare..tatal meu are niste popriri si mi.e sa nu o ia executorul judecatoresc, asa ca as vrea sa o inmatriculez pe mama mea insa ea e plecata in italia..ce ar trebui sa fac? Merge cu procura? Daca da, ce ar trebui sa contina? Iar daca as trece.o pe tatal meu care are probleme si imediat fac alt act de vanzare cumparare cu mine ar avea vreun efect daca vine executorul judecatoresc? Nu as vrea sa raman fara ea..va rog sa ma ajutati sa rezolv problema..multumesc
Cel mai recent răspuns: just-vlad , utilizator 10:56, 29 Martie 2015
Incheiati formalitatile de achizitie auto pe numele unei persoane care nu se prevede sa fie executata silit
Mama dvs sa incheie procura in favoarea dvs pentru achizitie bun mobil
Actul de vanzare cumparare va fi facut pe numele ei..ma gandeam la inmatriculare daca ma pot ocupa eu cu procura de la ea
Da ,in baza procurii incheiate de mama dvs in favoarea dvs , puteti desfasura toate demersurile pentru achizitie si inmatriculare bun mobil
Si va trebui sa imi trimita din italia procura..va trebui sa o traduc banuiesc nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act vanzare-cumparare masina sh cu procura AlinaMh AlinaMh Buna ziua, As dori sa cumpar o masina sh inmatriculata in Romania. Pentru asta ar trebui sa fac contractul de vanzare-cumparare (fara de care nu se ... (vezi toată discuția)
Actul de vânzare-cumpãrare silvestrupatrascu silvestrupatrascu Se poate încheia un act de vânzare-cumpărare a unei mașini dacă vânzătorul nu este de față la notariat (este în străinătate) însă este de ... (vezi toată discuția)
Cum pot inscrie masina pe numele meu? luca-aurel luca-aurel Salutare! Am o mare problema, si va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi daca puteti!! Inainte de sarbatori, intr.o sambata am cumparat o masina gasita pe ... (vezi toată discuția)