Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... somatie de la fisc pentru persoana fizica
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

somatie de la fisc pentru persoana fizica

Am primit o somatie de la fisc pentru o diferenta de impozit anual de regularizat in valoare de 137 de lei. M-am prezentat la Administratia Fiscala locala ca sa vad despre ce este vorba. Acolo am aflat ca de fapt am de platit 846 de lei, suma compusa din 373 de lei impozit pe venituri din salarii regularizat din 2004, iar restul - dobanzi calculate pana in prezent. La intrebarea mea de ce nu am fost somata in 2005 sa achit aceasta diferenta aferenta lui 2004, mi s-a raspuns ca nu sunt obligati sa faca somatii in scris, ca au fost publicate pe site si ca eu trebuia sa urmaresc acolo pe site ca am datorii la stat. Cand am intrebat pe ce adresa sa intru pe site si unde anume sa caut, mi s-a raspuns ca oricum acolo informatia ramane doar 15 zile, asa ca nu mai am cum s-o gasesc afisata pe site. Foarte interesant pana aici. Apoi am intrebat de ce mi-au trimis somatia aceasta din iunie 2009 pe suma de 137 de lei, daca eu figurez la ei cu o datorie totala de 846 de lei? Mi s-a raspuns ca suma de 137 de lei este dobanda calculata doar pentru anul trecut 2008-si ce daca am raspuns eu. Adica vin sa platesc 137 de lei si aflu ce de fapt am de plata 846 de lei. interesant. Bun zic, dar datoria din 2004 nu este prescrisa ? ....... Oricum nu mi se pare corect sa aflu dupa 4 ani si ceva ca am de platit o suma la care se adauga si dobanzi. Dar daca aveam de incasat ceva de la stat din 2004 si ei ma anuntau abia in 2009, oare statul mi-ar fi platit si dobanda la suma respectiva?
cristina apetri, utilizator
cristina apetri a scris:

Am primit o somatie de la fisc pentru o diferenta de impozit anual de regularizat in valoare de 137 de lei. M-am prezentat la Administratia Fiscala locala ca sa vad despre ce este vorba. Acolo am aflat ca de fapt am de platit 846 de lei, suma compusa din 373 de lei impozit pe venituri din salarii regularizat din 2004, iar restul - dobanzi calculate pana in prezent. La intrebarea mea de ce nu am fost somata in 2005 sa achit aceasta diferenta aferenta lui 2004, mi s-a raspuns ca nu sunt obligati sa faca somatii in scris, ca au fost publicate pe site si ca eu trebuia sa urmaresc acolo pe site ca am datorii la stat. Cand am intrebat pe ce adresa sa intru pe site si unde anume sa caut, mi s-a raspuns ca oricum acolo informatia ramane doar 15 zile, asa ca nu mai am cum s-o gasesc afisata pe site. Foarte interesant pana aici. Apoi am intrebat de ce mi-au trimis somatia aceasta din iunie 2009 pe suma de 137 de lei, daca eu figurez la ei cu o datorie totala de 846 de lei? Mi s-a raspuns ca suma de 137 de lei este dobanda calculata doar pentru anul trecut 2008-si ce daca am raspuns eu. Adica vin sa platesc 137 de lei si aflu ce de fapt am de plata 846 de lei. interesant. Bun zic, dar datoria din 2004 nu este prescrisa ? ....... Oricum nu mi se pare corect sa aflu dupa 4 ani si ceva ca am de platit o suma la care se adauga si dobanzi. Dar daca aveam de incasat ceva de la stat din 2004 si ei ma anuntau abia in 2009, oare statul mi-ar fi platit si dobanda la suma respectiva?

Va sunt alaturi in supararea dvs, noi cei care luptam zilnic de partea cealalta a baricadei cu fiscul auzim zilnic asemenea povesti deja suntem rodati.
Dvs in primul rand trebuia in 2005 sa primiti o decizie de impunere pentru regularizarea impozitului pe venit global aferent 2004. Ridicati acesta problema la fisc - nu am primit comunicarea dvs. Conform legii aveti termen 60 zile de la comunicare sa platiti. Nu ati primit comunicarea, nu ati platit.
Raspunsul la prima intrebare adresata este: datoria stabilita pentru 2004 intra in perioada de prescriptie la 01.01.2010.
Raspunsul la a doua intrebare este: daca statul va era dator, si aceasta creanta nu se putea compensa cu o datorie a dvs catre stat, statul conform legii trebuie sa va platesca dobanda la cerere, asa este regula, practic n-am auzit inca pe nimeni sa incaseze bani din dobanzi la sumele pe care statul le datoreaza contribuabililor, dar eu sper ca totusi cineva a beneficiat si de mila domnului.

Succes!!!=D>

se poate sa achit doar debitul si sa nu platesc dobanzile?
Puteti achita orice suma, dar daca suma este mai mica decat 846 lei inseamna ca veti ramane dator statului. Perioada de prescriptie a penalizarilor de intarziere difera de cea a impozitului principal. Spre exemplu pentru penalizarile stabilite in 2005 periaoda de prescriptie incepe cu 01.01.2011 samd.