Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nelamuriri infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nelamuriri infiintare SRL

Buna ziua,
Sunt pe punctul de a infiinta un SRL cu obiect de activitate principal 7022. Momentan am rezervat denumirea . Ma lovesc in momentul de fata de mai multe nelamuriri . As dori daca se poate sa ma puneti in tema cu urmatoarele spete :
1. Cate activitati se pot desfasura simultan pe SRL-ul respectiv ? Activitatea principala o desfasor la sediul social, iar o activitate secundara o pot desfasura la beneficiar ? De exemplu 7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate . Daca se poate, cum se face ? Se completeaza Declaratia model 2 art.15. alin(1) lit. b) cu specificatia ca se desfasoara activitati la beneficiar ?
2. La cererea de inregistrare a documentului care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social ( ANAF), la datele de identificare a titularului dreptului de folosinta C) se completeaza cu firma sau cu datele asociatului unic ?
3. Poate functiona SRL-ul fara angajati ? Adica doar cu mine ca asociat unic ? (Daca da, atunci Anexa A1 se completeaza doar cu tipul de impozit ? )

Va multumesc,
razvan_george, utilizator
razvan_george a scris:

....
2. La cererea de inregistrare a documentului care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social ( ANAF), la datele de identificare a titularului dreptului de folosinta C) se completeaza cu firma sau cu datele asociatului unic ?
3. Poate functiona SRL-ul fara angajati ? Adica doar cu mine ca asociat unic ? (Daca da, atunci Anexa A1 se completeaza doar cu tipul de impozit ? )

Va multumesc,

1. Titularul dreptului de folosinta este societatea si nu asociatul unic.

2. Un SRL poate functiona si fara angajati.
Multumesc pentru raspunsuri

razvan_george a scris:

Buna ziua,
Sunt pe punctul de a infiinta un SRL cu obiect de activitate principal 7022. Momentan am rezervat denumirea . Ma lovesc in momentul de fata de mai multe nelamuriri . As dori daca se poate sa ma puneti in tema cu urmatoarele spete :
1. Cate activitati se pot desfasura simultan pe SRL-ul respectiv ? Activitatea principala o desfasor la sediul social, iar o activitate secundara o pot desfasura la beneficiar ? De exemplu 7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate . Daca se poate, cum se face ? Se completeaza Declaratia model 2 art.15. alin(1) lit. b) cu specificatia ca se desfasoara activitati la beneficiar ?
2. La cererea de inregistrare a documentului care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social ( ANAF), la datele de identificare a titularului dreptului de folosinta C) se completeaza cu firma sau cu datele asociatului unic ?
3. Poate functiona SRL-ul fara angajati ? Adica doar cu mine ca asociat unic ? (Daca da, atunci Anexa A1 se completeaza doar cu tipul de impozit ? )

Va multumesc,

Un punct de vedere pentru problema 1 ? Si detalii la 3 ? Multumesc