avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptie sau nu ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptie sau nu ?

Buna ziua ,Va rog sa-mi spuneti : daca un proces verbal este nul in lunima unei Decizii RIL a ICCJ ,aceasta nulitate se poate considera o exceptie ?se judeca prioritar ? multumesc
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 10:14, 30 Martie 2015
Da se poate invoca ca o excepte, dar numai la primul termen de judecata.

Daca acest lucru se invoca la primul termen de judecata, atunci se va "judeca cu prioritate".
Car3men a scris:

Da se poate invoca ca o excepte, dar numai la primul termen de judecata.

Daca acest lucru se invoca la primul termen de judecata, atunci se va "judeca cu prioritate".

Cf.Deciziei RIL a ICCJ ,nulitatea pv este absoluta ; atunci nu inseamna ca poate fi invocata doar in Apel ? Decizia ICCJ a aparut in timpul procesului ,intre judecarea fondului si apel
Multumesc

Se poate invoca exceptia si in apel

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala depusa in termen pe rolul instantei si nesolutionata vasral vasral La data de 12.01.2012 am depus plangere contraventionala in termenul de 15 zile, la Judecatorie, expediata prin posta cu confirmare de primire (posed ... (vezi toată discuția)
Anulare rovinieta in urma ril iccj ContSters298656 ContSters298656 Buna ziua, Acum ceva timp am fost amendat pt lipsa rovinieta. Recent am primit de la executorul judecatoresc, impreuna cu incheierea de executare silita ... (vezi toată discuția)
Ma consider un cetatean roman discriminat (printre multi altii) Statescu Statescu Buna ziua! Un proces-verbal de contraventie (circulatie) a fost atacat in instante.Atat la fond cat si la recurs s-a cerut anularea PV pentru lipsa ... (vezi toată discuția)