Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Poate un preot cu parohie sa predea si in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Poate un preot cu parohie sa predea si in invatamant

Buna ziua! Un profesor de religie cu gradul 1 a primit parohie , el mai poate preda religie in scoala , care sunt legile ce reglementeaza acest lucru?
Poate fi si titular si preot? El poate sa manance 2 paini si altul nici una?
MateiMarcu, utilizator
Exista o lege care reglementeaza cumulul de functii.Secretarul de stat din MEC este si jurist si ocupa o functie in Minister.Fizic nu poti sa lucrezi 8 pe zi in doua locuri.Preotul isi poate pastra locul de munca stabil la parohie si cea de-a doua functie sa fie ca profesor.
Bună ziua! Un profesor titular de religie care are norma de bază la biserică cum trebuie încadrat corect în școala? La plata cu ora? El beneficiază de 18 ore/ săptămâna și alte 2 ore ,,plata cu ora".