Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... complice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

complice

sunt acuzat intrun dosar de furt calificat ce a avut loc acuma 3 saptamani... am si eu o intrebare...daca pe timpul anchetei doresc sa plec sa lucrez in austria pe o perioada de 3 luni si nu ma prezint cand ma cheama procurorul ce consecinte poate avea aceasta decizia de a pleca asupra desfasurarii lucrurilor si asupra deciziei pe care procurorul o ia ???
ar fi bine sa nu plecati daca nu obtineti acordul procurorului . Acesta va poate lamuri daca si in ce conditii puteti pleca.
acordul procurorului cum il pot obtine.. mentionez ca nu am avocat..trebuie sa vb cu el personal sau cum se procedeaza??
da, cu procurorul care se ocupa de caz.
Aveti dreptul de a pleca din tara daca nu exista nicio masura dispusa care sa va interzica acest lucru.
Dar, daca plecati din tara e recomandabil sa aveti avocat.
Daca va citeaza de mai multe ori si nu va prezentati e posibil sa fiti arestat in lipsa.
Trebuie sa va prezentati la chemarea organului judiciar.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca veti pleca , nu veti avea cunostinta de stadiul actelor de cercetare si nu va veti putea organiza just apararea.

Aportul complicelui la actul infractional e sanctionat in aceleasi limite ca si cel al autorului , insa se tine cont de participarea efectiva a acestuia la savarsirea faptei penale.Asa incat , va recomand sa va angajati un avocat care sa va reprezinta interesele , intrucat unica pedeapsa prevazuta in continutul legal , in cazul furtului , e cea cu inchisoarea.

Daca a fost savarsita vreo paguba patrimoniala neinsemnata , se poate dispune si o amenda administrativa .Conduita poserioara savarsirii infractiunii poate fi apreciata ca si circumstanta atenuanta sau agravanta judiciara , asa ca va sfatuiesc sa aveti o buna colaborare cu agentii de politie , si procurorul , nu sa savarsiti acte de sustragere .

Informati-va , inaintea de a lua o decizie radicala , pentru a nu exista vreun regret ulterior.

Succes.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat