Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de inmormantare

Buna ziua,
Poate s-a mai discutat acest subiect, dar nu am gasit ceva asemanator.
Tatal meu a decedat ,nu era salariat, nici pensionar, dar era coasigurat pe asigurarea surorii mele), mama traieste si este salariata, eu sunt in concediu de crestere al copilului.
Intrebarea mea este :
Putem beneficia de acel ajutor de inmormantare?? si unde sa mergem!?
Precizez ca suntem din Constanta!
Multumesc!
1. Pentru a beneficia de ajutorul de deces trebuie sa fie asigurat la pensie (ori salariat ori pensionar).

2. Adresati-va Primariei pentru un eventual ajutor de inmormantare.
Daca mama dvs este salariata poate verifica si daca la nivel de angajator exista prevederi referitoare la acordarea unui ajutor de inmormantare, in reg.intern si/sau in ccm aplicabil.

În temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, în cazul decesului unei persoane din familia beneficiară de ajutor social sau al persoanei singure beneficiare de ajutor social, primarii pot dispune acordarea unui ajutor reprezentând o parte din cheltuielile cu înmormântarea.

Ajutorul de deces se acordă unei singure persoane, care poate fi, după caz, soţul supravieţuitor, copilul, părintele, tutorele, curatorul, moştenitorul stabilit în condiţiile dreptului comun sau, în lipsa acestora, persoana care dovedeşte că a suportat cheltuielile cu înmormântarea.

Ajutorul de deces se acordă pe bază de cerere însoţită de următoarele acte, după caz:
a) certificatul de deces, în original şi în copie;
b) actul de identitate al solicitantului;
c) actele de stare civilă ale solicitantului din care să rezulte relaţia de rudenie cu decedatul sau, după caz, actele care atestă calitatea de moştenitor, tutore, curator;
d) dovezi privind suportarea cheltuielilor cu înmormântarea.

Cererea şi actele doveditoare se înregistrează la primăria comunei, oraşului, municipiului sau, după caz, a sectorului municipiului Bucureşti unde familia din care a făcut parte persoana decedată sau, după caz, persoana singură decedată a beneficiat de ajutor social.

Ajutorul se suportă din bugetul local şi poate fi acordat în bani şi/sau în natură.
[ link extern ] /