Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie de 45 de zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie de 45 de zile

Buna ziua,

Am mai scris si zilele trecute, acum insa am nevoie sa ma ajutati cu o alta informatie. Saptamana trecuta scriam pe forum ca lucrez pt o companie din Italia si ca am primit instiintarea verbala ca nu mai au nevoie de mine si ca seful meu imi impunea sa-mi dau demisia, ci nu sa ma bage in preaviz. Am avut ieri prima discutie cu seful meu intre 4 ochi si mi-a zis ca el a obtinut pt mine 45 de zile chiar daca nu am o functie mai mare. In mod normal stiu ca demisia pt un angajat normal este de 20 de zile lucratoare si v-as ruga sa-mi spuneti daca e posibil acest lucru si ce ar trabui sa scriu.

Multumesc anticipat tuturor celor ce imi vor raspunde!

Gabriela I.
Daca aveti functie de executie durata maxima a preavizului in caz de demisie este de 20 de zile lucratoare.