Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale controale lunare...abuz?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

controale lunare...abuz?

In cazul in care o societate comerciala are parte lunar de controale din partea unor institutii cum ar fi ITM, IPJ...se poate raporta un abuz duin partea acestora?
In general "ploaia" de verificari se datoreaza sesizarilor in lant interinstitutionale pentru a caror solutionare se dispun tot felul de actiuni de control inopinate, incrucisate, cercetari la fata locului, in general in urma unui denunt, dar si din initiativa proprie a uneia din institutii. Sau e pur si simplu ghinion...
Ideea este ca daca primiti un aviz de verificare (in cazul unei verificari temetice sau de fond), puteti solicita amanarea invocand tocmai starea de fapt pe care ati descris-o...
Comportamentul abuziv al functionarilor ar fi mai greu de dovedit pe baza celor descrise de Dvs, deoarece, teoretic institutiile publice respective fiind diferite, au autonomia intocmirii propriilor lor programe de activitate, pe propriile lor criterii de selectie dictate de cadrul lor legal, fara a avea legatura cu actiunile altei desconcentrate...
cred ca m-am exprimat intr-un mod ambiguu...este vorba despre aceleasi autoritati care efectueaza controale foarte dese...de exemplu IPJ face controale lunare...ITM la 2 saptamani...
Din pacate nu am gasit in legislatie vreun suport concludent in apararea celor invocate de Dvs :( Iata ce spune legea inspectiei muncii :

LEGE nr. 108 din 16 iunie 1999 (*republicată*)
pentru înfiinţarea şi organizarea Inspecţiei Muncii
ART. 18
Inspectorii de munca sunt obligaţi:
a) sa nu aibă nici un interes, direct sau indirect, de orice natura ar fi acesta, în unităţile care se afla sub incidenta controlului lor;
b) sa nu dezvaluie secretele de fabricaţie şi, în general, procedurile de exploatare, de care ar putea lua cunostinta în exercitarea funcţiilor lor, nici după momentul încetării, indiferent de motiv, a contractului lor individual de munca;
c) sa păstreze confidenţialitatea oricărei reclamaţii care semnaleaza nerespectarea prevederilor legale în domeniul reglementat de prezenta lege şi sa nu dezvaluie conducatorului persoanei juridice şi persoanei fizice sau reprezentantului acestora faptul ca inspecţia a fost efectuată ca urmare a unei reclamaţii.
ART. 19
(1) Inspectorii de munca au următoarele drepturi:
a) sa aibă acces liber, permanent şi fără înştiinţare prealabilă, în sediul persoanei juridice şi în orice alt loc de munca organizat de aceasta;
Sancţiuni
ART. 20
Împiedicarea, în orice mod, de către un angajator, persoana fizica sau juridică, a inspectorilor de munca sa îşi exercite controlul în limitele prevăzute la art. 6 şi 19 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda de la 45.000.000 lei la 90.000.000 lei.

si km nimic despre drepturile Dvs. Dar eu sper ca imi scapa mie ceva si veti primi un raspuns mai...autorizat :)
Abuzul acestor autoritati ale statului, pentru ca este un abuz acest lucru, poate fi raportat la conducerile locale ale lor, la ministerele lor, fara nici o problema. Nu trebuie sa va fie teama, pentru ca nu incalcati nici o lege si dovada abuzului o faceti simplu cu procesele verbale lunare pe care acestia le incheie in urma controalelor.
Aveti dreptul de a va plange.
Daca este vorba de o situatie abuziva chiar e indicat.