avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citat in calitate de petent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citat in calitate de petent

In fapt este vorba despre tulburare de posesie. In urma plingerii pentru tulburare de posesie la politia locala al comunei am primit dupa 8 luni rezolutia de NPU. Am contestat "Referat cu propunere de clasare", rezolutia fiind aceiasi. Nemultumit de solutie am depus plingere la judecatorul de camera preliminara. Am primit citatia pentru a-mi sustine plingerea pentru tulburare de posesie. Intrebarea mea este: in calitate de petent, fiind caz penal, sunt obligat sa ma prezint cu aparator s-au am dreptul sa-mi sustin probele si dovezile personal ? Cu toata consideratia.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:28, 31 Martie 2015
Puteti sa va reprezentați singur...daca puteti !?
Aveti dreptul de a va apara singur fara a va angaja avocat si fara a beneficia de dreptul la avocat din oficiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parte civila in proces penal ContSters295489 ContSters295489 Buna ziua.Eu am facut plingere la parchet intr-un dosar penal ,parchetul a dat începerea urmaririi penale,... deci parchetul este petent; faptuitorul este ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva rezolutiei nup smeagull smeagull Buna ziua, Un nebun mi-a facut o plangere penala prin primavara - vara 2013. Am dat declaratii la politie, si am primit acasa NUP-ul. Acum am vazut pe ... (vezi toată discuția)
intimat penal preliminara copie dosar Intimatus Intimatus Pe portal. just apare ca sunt intimat (penal) cu termen de camera preliminara. Petentul a solicitat RUP 318 alin. 12. Întrebarea mea este daca pot ... (vezi toată discuția)