Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promisiune angajare anulata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promisiune angajare anulata

Buna ziua,

am avut o promisiune de angajare pe care ulterior, din cauza unor probleme financiare descoperite dupa transmiterea ofertei catre viitorul angajat, am anulat-o.

I-am transmis persoanei respective problema, oferindu-i o plata compensatorie. Acesta a refuzut suma propusa spunand ca doreste cel putin 3 salarii compensatorii.
Si ca ne vedem in instanta.

Ce pot face in cazul asta?
Civil pentru ca:
In mod evident, pana la momentul semnarii contractului individual de munca, nu exista raport juridic de dreptul muncii.
Raportul de dr. muncii se stabileste intre un angajat si un angajator, prin cim.
Relatia pre-contractuala dintre parti este o relatie civila, intre doi subiecti de drept civil (avand capacitate contractuala civila, vointa de acontracta etc.), care au purtat negocieri pentru incheierea unui contract de munca.
Dr. civil este dr. comun pentru dr. muncii, si cu atat mai mult faza pre-contractuala este intemeiata pe civil.

Oferta nu a fost intemeiata pe legea civila in sens strict, adica nu este o oferta de a incheia un contract civil (de prestari servicii, de ex.),, ci s-a intemeiat pe dr. civil in sens larg.
Consider ca negocierile din speta nu pot avea alt temei juridic decat civil (nu administrativ, nici comercial, nici penal, nici altele), si nici lipsite de temei juridic nu pot fi.

... sper ca am raspuns intrebarii