Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... program Imm- infiintarea de microintreprinderi in ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

program Imm- infiintarea de microintreprinderi in mediul rural

Buna ziua,
Referitor la programul pentru imm-infiintarea de întreprinderi in mediul rural - înainte de a primi finanțarea este necesar sa se efectueze achizițiile si sa demareze afacerea? Sau mai întâi primesc banii si apoi achiziționez echipamentele necesare? In ghidul solicitantului nu este explicat prea bine acest lucru..
Mulțumesc!
Nu este explicit la care program faceti referire.
In toate programele care ofera finantare nerambursabila singura cheltuiela eligibila inainte de semnarea contractului este cea privind consultanta.
Dvs trebuie sa depuneti mai intai proiectul prin care cereti finantare pentru anumite investitii, planul se aproba, se face contract de finantare si apoi se pot face achizitiile.
Ma refer la programul pentru in ființare de micro întreprinderi in mediul rural- finanțarea este de 90%- întrebarea mea este daca trebuie sa am toți banii când se aproba planul de afaceri sau pot face achizițiile când primesc banii?
Dupa ce se face achizitia, dvs depuneti decontul la OTIMMC. In momentul depunerii decontului dvs trebuie sa aveti in cont partea ce va revine dvs, 10% si daca este cazul , valoarea TVA. Cheltuiala va este aprobata si primiti diferenta de bani in contul dvs de unde , mai apoi, faceti plata la furnizor.