Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de somaj data la angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de somaj data la angajare

Buna ziua, recent am fost acceptat ca asistent vanzari in cadrul unei firme de telefonie, iar pentru semnarea contractului mi s-au cerut documentele "de baza" (cazierul si copii de pe cartea de identitate, de pe ultima diploma de studii si certificatul de nastere), dar mi s-a dat si o adeverinta de somaj (mai exact pe ea scrie "Anexa 1A: Situatia privind posturile de munca vacante"). Este prima oara cand mi se da acest document si am intrebat ce e cu el, pentru ca eu am gasit firma respectiva pe un site de recrutare, nu m-am angajat la ei prin intermediul agentiei pentru ocuparea fortei de munca. De la ultimul loc mi-am dat demisia si nu am beneficiat de somaj, nu vad legatura. La telefon mi s-a spus ca asa se procedeaza acum etc. nu mi s-a dat o explicatie clara. Daca ma poate ajuta cineva de aici, apreciez
1. - Conform Legii 76/2002 (legea somajului) angajatorii sunt obligati sa comunice Agentiei de Somaj situatia locurilor de munca vacante.
- Daca nu o face va primi amenda contraventionala de la Agentia de Somaj.

2. Asadar Situatia locurilor de munca vacante" trebuie inaintata la Agentia de Somaj inainte de a incheia contractul individual de munca (CIM) cu dvs."

3. - Cred ca angajatorul dvs. v-a dat acea "Situatie... " sa o duceti dvs. la Agentia de Somaj in locul lui.
- Insa "Situatia... " trebuie completata, semnata si stampilata de angajator

tudorvaleriu a scris:

1. - Conform Legii 76/2002 (legea somajului) angajatorii sunt obligati sa comunice Agentiei de Somaj situatia locurilor de munca vacante.
- Daca nu o face va primi amenda contraventionala de la Agentia de Somaj.

2. Asadar Situatia locurilor de munca vacante" trebuie inaintata la Agentia de Somaj inainte de a incheia contractul individual de munca (CIM) cu dvs."

3. - Cred ca angajatorul dvs. v-a dat acea "Situatie... " sa o duceti dvs. la Agentia de Somaj in locul lui.
- Insa "Situatia... " trebuie completata, semnata si stampilata de angajator

Am inteles, ma gandeam ca asta se aplica doar daca ma angajam la ei prin intermediul ANOFM/Agentia de Somaj, de asta mi s-a parut putin ciudat. Va multumesc pentru raspuns