avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen rezolutie N.U.P - Procuror - Numere rosii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen rezolutie N.U.P - Procuror - Numere rosii expirate de 3 zile - Persoana handicap

Bun gasit.

Pe data de 9 Martie am fost oprit in trafic cu numerele rosii expirate din 6 Martie. Am semnat procesul verbal, am cooperat pe deplin cu agentul constatator, iar superiorul sau din politie a facut demersuri pentru N.U.P. din partea procurorului.

Avand in vedere ca sunt persoana cu dizabilitate, grad accentuat, agentul retinandu-mi permisul, cum as putea sa ma adresez parchetului/procurorului, pentru urgentarea solutiei, tinand cont ca depind in mare masura de acel permis?

Masina am inscris-o cu numere definitive, in aceste zile, dupa ce (pe 11 Martie) mai luasem si ultimul rand de numere rosii
Cel mai recent răspuns: florintb , utilizator 21:16, 29 Mai 2015
Catre politia unde mi-a fost retinut permisul, catre politia rutiera sau catre procuror?

Pe ce baza mi-ar acorda-o?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2015
florintb, utilizator
La procurorul de caz.
Ce infractiune s-a retinut, art.334 alin.1? Vedeti ce scrie pe dovada.
Am fost astazi la politie, si mi s-a spus ca rezolutia e deja data (de clasare), si trebuie sa astept sa-mi vina prin posta. Initial, ma dusesem la sectie sa aflu de situatie si unde trebuie sa fac o cerere de urgentare, dupa ce m-am consultat cu un avocat. (Respectivul av. mi-a mai spus ca agentul nu avea voie sa-mi dea dovada fara drept de circulatie, din motive medicale.. Dar... ma rog...)

Acum intreb: pot merge singur la Parchet spre a-mi ridica decizia? Au trecut mai bine de 30 de zile..
Ultima modificare: Joi, 16 Aprilie 2015
florintb, utilizator
In general, se comunica prin posta, puteti incerca, poate reusiti sa o ridicati personal.

Alte discuții în legătură

Recuperare permis de conducere în urma unei infracțiuni - testare pe calculator ion_marin ion_marin Bună ziua, Acum aprox. jumătate de an am fost implicat într-un accident, în urma căruia am lovit 2 pietoni pe trecerea de pietoni, eu fiind șoferul. ... (vezi toată discuția)
Renuntare urmarire penala SorinRBS SorinRBS Buna ziua, Vineri 08.09.2017 am termen la judecatoria Cornetu pentru renuntare la urmarire penala in legatura cu un dosar de conducere fara permis. Sa ... (vezi toată discuția)
Schimbarea suspendarii initiale a permisului de conducere pe 60 zile, in 90 zile Mike67 Mike67 Buna ziua tuturor! As dori sa stiu daca cineva de pe acest forum a mai trecut prin aceasta situatie, sau daca are cineva vreun sfat. Evenimentul s-a ... (vezi toată discuția)