Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea unui departament in cadrul unei companii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea unui departament in cadrul unei companii

Buna ziua,

Compania pentru care lucrez doreste sa desfiinteze unul dintre departamente. Angajatii departamentului respectiv vor fi concediati, urmand ca societatea sa externalizeze activitatea catre o entitate juridical dintr-o alta tara.
Are dreptul compania sa concedieze angajatii prin desfiintarea postului, urmand ca aceeasi activitate sa fie redirectionata catre un partener extern?

Multumesc!
Orice angajator are dreptul sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii, sens in care poate decide concedierea individuala sau colectiva a unor salariati, externalizarea unui serviciu etc.