avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 338 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Evidenta incasari pentru o asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Evidenta incasari pentru o asociatie

Fac parte din o asociatie nonprofit tip after-school .
Care este forma corecta a evidentei primare privind incasarile chesh ?
Varianta 1-cu o casa de marcat
Varianta 2- cu chitanta tip complectata de mina .

Ce act legislativ reglementeaza acest tip de operatie ? Exista alta forma de evidenta ?
Cel mai recent răspuns: toko_cop , utilizator 15:22, 4 Iulie 2009
ce anume incasati? Cotizatia se incaseaza pe chitanta.
Daca insa luati bani de la pers.fizice pentru serviciile prestate after-school atunci nu mai sunteti asociatie non-profit.
Acte legislative referitoare la ce? La asociatia non-profit, la casa de marcat sau la chitanta? pentru ultimele doua,vedeti O.28 din 1999 si O.3512 din 2008. Cautati si aici pe forum.
Se incaseaza contravaloarea serviciilor prestate de ONG . Non-profit insemna ca nu exista profit si nu ca nu exista incasari care conduc la plati de utilitati , servicii catering , etc.

Deci , intrebarea era : trebuie sau nu casa de marcat ?
dupa parerea mea este activitate economica si va trebuie casa de marcat
De ce ONG-urile au nevoie de case de marcat iar SRL-urile lucreaza cu facturi si chitante?
Foarte multe ONG-uri opereaza cu chitantiere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitatea la o asociatie nonprofit lukserv lukserv Buna ziua, 1. Am o asociatie non-profit care se axeaza pe ajutorarea copiilor nevoiasi, cu dizabilitati si pe dezvoltarea educationala. In actele constitutive ... (vezi toată discuția)
Angajat asociatie non profit mellandreea mellandreea Buna ziua , Mi-am propus sa infiintez o asociatie non profit si in cadrul acesteia un after school . Intrebarea mea este daca membrii asociatiei pot fi ... (vezi toată discuția)
Program after school nicoletasilvesan nicoletasilvesan Buna ziua, Sunt profesor si as dori sa stiu daca pot organiza in scoala cursuri de after school si sa pot fi platita cu bani obtinuti din sponsorizari. ... (vezi toată discuția)