Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Evidenta incasari pentru o asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Evidenta incasari pentru o asociatie

Fac parte din o asociatie nonprofit tip after-school .
Care este forma corecta a evidentei primare privind incasarile chesh ?
Varianta 1-cu o casa de marcat
Varianta 2- cu chitanta tip complectata de mina .

Ce act legislativ reglementeaza acest tip de operatie ? Exista alta forma de evidenta ?
ce anume incasati? Cotizatia se incaseaza pe chitanta.
Daca insa luati bani de la pers.fizice pentru serviciile prestate after-school atunci nu mai sunteti asociatie non-profit.
Acte legislative referitoare la ce? La asociatia non-profit, la casa de marcat sau la chitanta? pentru ultimele doua,vedeti O.28 din 1999 si O.3512 din 2008. Cautati si aici pe forum.
Se incaseaza contravaloarea serviciilor prestate de ONG . Non-profit insemna ca nu exista profit si nu ca nu exista incasari care conduc la plati de utilitati , servicii catering , etc.

Deci , intrebarea era : trebuie sau nu casa de marcat ?
dupa parerea mea este activitate economica si va trebuie casa de marcat
De ce ONG-urile au nevoie de case de marcat iar SRL-urile lucreaza cu facturi si chitante?
Foarte multe ONG-uri opereaza cu chitantiere