Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal

Buna ziua. Daca poate cineva sa_mi respunda :exista posibilitatea unor redozari de pedepse sau recalculari de pedepse odata cu adoptarea noului cod penal pana la intrarea lui in vigoare (ordonanta de urgenta,decret...?
:-/ nu cred...:)
Pana la intrarea lui in vigoare ( un an de la publicarea lui in monitorul oficial ) in niciun caz nu vor exista redozari sau recalculari ( cred ca dvs. va referiti la gratieri colective ...dar nu cred ca vor exista )
Dupa intrarea lui in vigoare da, dar doar pt acele fapte la care s-a modificat minimul, se va aplica legea cea mai favorabila.
Lavinia-Ionela Costica, Consilier juridic