Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adjudecare in contul creantei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adjudecare in contul creantei

Buna seara,

Am adjudecat un imobil in contul unei creante. Imprumutul a fost dat cand eram necasatorit. Inaintea termenului de restituire a imprumutului m-am casatorit. Debitorul nu a mai platit si a inceput executarea imobilui care era ipotecat.
Actul de adjudecare a fost facut in timpul casatoriei, bunul fiind adjudecat in baza contractului de imprumut dinaintea casatoriei.

Intrebarea ar fi: acest imobil este bun comun sau bun propriu.

Va multumesc !
Pai legea spune : ca NU SUNT BUNURI COMUNE, deci sunt BUNURI PROPRII...
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;

Practic eu am dobantit un imobil in schimbul sumei de bani care trebuia sa mi-o inapoieze...
Suma de bani a fost data inainte de casatorie. Pare foarte simplu. Dar nu inteleg de ce exista persoane de alta parere, adica persoane care spun ca acest imobil este bun propriu.

In urma unor consultatii (pe bani) am primit urmatoarele raspunsuri:
-notarul a spus ca este BUN PROPRIU
-avocat nr.1 a spus ca este BUN COMUN
-avocat nr.2 a spus ca este BUN PROPRIU

Bunurile proprii Art. 340 codul civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:

g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;
E dobandit in schimbul unei creante deci este bun propriu.