Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am un imobil + teren dobandite printr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am un imobil + teren dobandite printr-un act de vanzare-cumparare ...

Buna ziua.
Am un imobil + teren dobandite printr-un act de vanzare-cumparare de la rude, inaintea casatoriei. Daca acum, in timpul casatoriei vand acest imobil, suma primita la schimb devine un bun comun? Sotia are dreptul la cota parte din aceasta suma?
Art.340 Cod civil
"Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;"
Suma incasata e bun propriu. Problema.mai departe e ce faceti cu ea...e important sa precizati la cumparare de alte bunuri de unde provine suma .
Multumesc!