Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situatia descrisa mai jos:
doresc sa achizitionez un teren extravilan , proprietarul este o persoana de 90 de ani care a lasat prin testament terenul concubinei. Ma intereseaza care sunt etapele pentru cumpararea terenului, acesta nu are cadastru si intabulare urmeaza sa-l faca dupa ce eu ii dau o suma de bani ca avans. Problema mea este si acel testament, mai este valabil testamentul dupa decesul proprietarului daca acesta a vandut terenul in timpul vietii?

Multumesc anticipat !
Nu avea cum sa il vanda fara cadastru si intabulare.
inca nu s-a vandut, inca nu am dat avansul si nu am facut niciun precontract. Urmeaza ca eu sa platesc un avans si proprietarul sa-si faca cadastrul si intabularea.
Ma intereseaza daca testamentul mai are valoare dupa decesul proprietarului daca terenul s-a vandut cand acesta era in viata.

Multumesc