Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Redeschidere dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Redeschidere dosar penal

BUna seara !

Se poate redeschide un dosar penal solutionat prin NUP deoarece fapta nu se regaseste in Codul penal .

Am depus contestatie la procurorul ierarhic superior , mi-a spus ca fapta e in codul penal dar nu a fost savarsita cu intentie ... dupa am depus plangere in instanta care mi-a respinso deoarece zice doamna judecator ca fapta nu se regaseste in codul penal si ca fapta nu a fost savarsita cu intentie .

Acum am gasit multe probe despre care nu s-a tinut cont la solutionarea dosarului , deoarece nu le stiam .. Se poate redeschide dosarul penal ?
Citat: "suntem in prezenta unei autoritati de lucru judecat conditionala".

Poate au aparut noi dovezi, dar nu asta conteaza: daca a fost mentinuta decizia procurorului pe motiv ca fapta nu prezenta pericol social, acest lucru a fost deja judecat (pornind de la ideea ca e vorba de aceeasi fapta). Adica nu a disparut imprejurarea pe care se intemeia clasarea.

Vorbind de noi dovezi, nu vad cum un expert IT ar putea dovedi identitatea faptasului, din moment ce tot ce cunoaste este IP-ul de la care acesta s-a conectat si nu are acces la istoricul conectarilor la acel IP, pe care il detine doar furnizorul de acces (iar daca a fost spart direct serverul Facebook si nu calculatorul utilizatorului, expertul nu cunoaste nici macar atat).
Admin, administrator