Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Modalitati de recuperare taxa spitalizare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Modalitati de recuperare taxa spitalizare

buna ziua.am si eu o intrebare la care sigur puteti sa imi dati un raspuns care sa imi fie de ajutor.
Sunt jurist si eu la o unitate sanitara (nu de mult timp)si ma confrut cu unele probleme legate de persoanele carora li s-au acordat ingrijiri medicale in baza art.313 din Legea 95 din 2006 .am cativa pacienti care nu au platit spitalizarea.avand in vedere ca agresorul trebuie sa plateasca eu le-am trimis pacientilor cateva adrese prin care le-am solicitat sa imi indice numele agresorului sau daca fapta este in curs de cercetare dar nu mi s-a raspuns.Acum pt. recuperarea sumelor eu pot sa fac o SOMATIE DE PLATA la instanta si sa-l trim in judecata pe pacient in baza art313 din L95/2006 si a art 998 si 999 din codul civil?avand in vedere ca eu i-am solicitat datele agresorului dar pacientul nu adorit sa il numeasca.iar prin aceasta fapta aduce un prejudiciu unitatii,astfel dupa mine s-ar incadra la art 998 si 999.va multumesc
buna ziua
da cred ca este cel mai bine pentru ca o data chemati in judecata poate dau mai multe detalii fortati da situatie .
se trezesc in fata faptului implinit .
bafta