Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai pot ataca certificatul de mostenitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai pot ataca certificatul de mostenitor?

Matusa mea era bolnava de dementa tip alzheimer eu fiind ingrijitorul ei recunoscut de instanta,fara sa stiu fratele ei a dus-o la notar si a determinat-o sa-i dea declaratie de renuntare la mostenirea dupa sora ei,eu am aflat abia acum la un an de la asa zisa semnare mentionand ca ea facea o mazgaleala de fiecare data alta,nu a fost reprezentata de tutore ,si insotita de reprezentant legal.
Se mai poate ataca ?
Da, se poate ataca intermen de un an de la data aflarii. Probabil ar trebui sa va grabiti putin cu actiunea.
Exista termen maxim ?