avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu societate

Buna ziua
Vreau sa-mi infiintez o societate si sa mentionez ca sediu resedinta de domiciliu.
Mostenitorul acestui imobil este mama mea, insa nu a fost dezbatuta succesiunea dupa bunicii mei.
In aceste conditii mama poate incheia un contract de comodat cu mine sau trebuie dezbatuta intai succesiunea, pentru a avea titlu de proprietate?

Va multumesc frumos.
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2015
ammazon, utilizator
Cel mai recent răspuns: ammazon , utilizator 18:48, 7 Aprilie 2015
din cate am intalnit se solicita actul de proprietate pentru a putea dovedi calitatea de proprietar.
Daca am un alt imobil, la care detin PV de vanzare-cumparare, acesta poate fi stabilit ca sediu social, in baza acestui act?
sunteti proprietar? aveti deschir ROL FISCAL pe acel imobil?
daca DA atunci face-ti un contract de comodat cu societatea pentru sediu social.
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu social - problema delicata. solicit ajutor! liviu_tl liviu_tl Buna ziua! Sunt pe cale de a infiinta o societate comerciala tip SRL si intampin o problema vis-a-vis de sediul social. Doresc ca viitoarea firma sa aiba ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat pfa georgemarius georgemarius Buna ziua, Doresc sa imi infiintez un PFA si prima etapa a fost sa obtin contractul de comodat pentru sediul PFA. Mama a fost de acord sa imi semneze un ... (vezi toată discuția)
Sediu social firma danabengy danabengy Buna, am o intrebare: eu si sotul meu dorim sa infiintam o firma, dar nu avem sediu social. Avem o casa la tara care a fost a socrilor mei, ambii decedati, ... (vezi toată discuția)