Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... un sfat , va rog
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

un sfat , va rog

buna ziua, am nevoie de un sfat va rog frumos .. sa va povestesc depre ce este vorba. un prieten de-al meu a fost taiat pe fata de un vecin , a facut reclamatie la politie si si-a scos ceritficat medico-legal ( a primit 14 zile ), pe obraz i-a ramas o cicatrice de 9 cm .. imi puteti spune va rog frumos daca cel care la taiat o sa faca puscarie?la ce infractiune o sa fie incadrat? trebuie sa va mai spun ca fapta a fost planuita pentru ca faptasul a venit de acasa cu cutitul in buzunar si a spus dinainte ce vrea sa il taie pe fata, si victima are 3 martori care pot da declaratie .. multumesc anticipat
Victima se poate constitui parte civila si sa ceara atat daune materiale cat si daune morale.
Daca inculpatul nu poate plati, in cazul in care ar fi condamnat cu executare, nu-si va putea cere reabilitarea.
Si aici ar mai fi discutii: daca este condamnat cu suspendare se poate cere revocarea daca nu plateste din rea-credinta.
Sau, poate chiar sa nu fie condamnat.