Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil profesii libere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil profesii libere

Buna ziua! Am nascut in data de 12 ian 2015. Anterior, lunar, am obtinut venituri salariale minim 12 luni. Incepand cu 2 dec 2014 am beneficiat de concediu prenatal. Am realizat venituri din profesii libere in perioada sept -dec 2014 insa la calculul indemnizatiei nu s.a luat in calcul tot acest venit. Venitul din profesii libere s.a impartit la 4 luni cat a functionat PFA-ul si s.a inmultit cu 3 pt a nu se lua in calcul luna decembrie in care am fost in concediu si consider că este gresit. Nu am gasit cadrul legal pt acest mod de calcul. Ma puteți ajuta? Sper ca am fost suficient de explicita. eu cred ca indemnizatia trebuia sa reprezinte 85% din toate aceste venituri. Mulțumesc.!
Am telefonat ieri la ei si persoana care mi.a raspuns la Relatii cu Clientii mi.a spus ca indemnizatia s.a calculat corect... dar ca nu scrie niciunde de aceasta situatie... :-) doar ca asa este logic. O sa va anunt cum am procedat, daca am reusit sa schimb ceva. Multumesc
1. Insistati sa va dea un raspuns in scris (chiar si pe e-mail).

2. - Raspunsul dat prin telefon poate fi negat dar scrisul ramane.
- Scrieti pe e-mail, asa cum v-am spus, si sa vedem ce va raspunde.
- Va rog sa ne comunicati si noua raspunsul primit, poate mai ajuta si pe altii! Multumesc!