Forum Discuţii juridice Executare silită Debitor decedat anterior executarii; dosar nou contra ...
Discuție deschisă în Executare silită

Debitor decedat anterior executarii; dosar nou contra succesorilor?

Buna ziua,
Debitorul a decedat anterior incuviintarii executarii silite, executorii au luat act de deces dupa crearea dosarului. Nu s-a efectuat niciun act de executare pana la deces (cu exceptia unor notari in cartea funciara). Cf. art 686 ncpc, executorii s-au adresat Camerei Notarilor pentru procedura succesorala, in cadrul aceluiasi dosar de executare. Interzicerea executarii silite nu presupune obligatoriu crearea unui nou dosar (cu alt numar), cu alti debitori (succesorii)?
Multumesc.
Executarea silita va continua in cadrul aceluiasi dosar de executare, impotriva tuturor mostenitorilor care au acceptat mostenirea cu metiunile de la articolul 687 Cpc.

In cazul in care executarea a inceput in timpul vietii debitorului principal, debitorii mostenitorii acceptanti vot fi instiintati iar executarea se suspenda pentru 10 zile de la instiintare respectandu-se prevederile articolului 688 Cpc.

Ar fi bine sa aveti in vedere ca executarea silita incepe la data depunerii cererii de catre creditor la executorul judecatoresc. Este posibil ca acele ”notari in cartea funciara” sa fie facute de executor, cererea creditorului fiind deja inregistrata. Aici ar trebui sa aveti in vedere si prevederile articolului 663 Cpc.
Multumesc. Executarea va continua doar pe cale succesorala? Cazul concret: in dosar este un debitor principal (mama mea defuncta), dar (inexplicabil) in incuviintarea executarii silite aparem ca "debitori" si eu si sotia, care avem calitatea de terti dobanditori a imobilului sau, act de v-c care a fost revocat (nu anulat) in limita creantei, debitul fiind doar al defunctei. Mai pot continua executorii executarea imobiliara in aceste conditii?