Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare silita

Buna ziua,

De cateva luni sunt hartuit de o celebra firma de recuperatori care imi cer sa restitui diverse procente (intre 50% si 100%) dintr-o presupusa datorie de prin 2006-2007.

Astazi am aflat de la banca faptul ca am proprire pe contul de salariu, in valoare de 1500E, fara a mi se da alte detalii in afara de numele si numarul de telefon al executorului judecatoresc. Executor judecatoresc care mi-a comunicat verbal ca a solicitat proprirea ca urmare a unui titlu executoriu emis de o judecatorie din Bucuresti.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- Unde pot verifica autenticitatea acestui titlu executoriu? Nu am primit nicio somatie, citatie sau alt document.
- Unde trebuie depusa contestatia executarii? Ce trebuie sa contina, avand in vedere ca nu am primit niciun titlu executoriu sau alt document oficial?
- Poate un complet de judecata sa emita un titlu executoriu pentru o datorie veche de 7 ani? Pe portal.just.ro nu am gasit niciun detaliu legat de informatiile de mai sus.

Multumesc.
Articolul 625 Cpc.