Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inregistrare divort pronuntat in SUA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inregistrare divort pronuntat in SUA

Fratele meu, plecat de 20 ani in SUA impreuna cu sotia, a divortat acolo. Fosta sotie a venit in Romania si a inregistrat la tribunal, conform prevederilor legale, divortul. Fratele meu trebuie sa-si innoiasca pasaportul iar Consulatul roman din SUA ii cere, printre alte documente, dovada si numarul inregistrarii divortului la tribunalul din Romania. Nu stiu unde sa ma adresez pentru a rezolva aceasta problema.
Va rog sa-mi dati un sfat (solutie) in aceasta problema.
Va multumesc.
Corina
Puteti solicita emiterea unei copii legalizate a hotararii de recunoastere a unei hotarari judecatoresti pronuntate in strainatate. Aveti 2 posibilitati: 1. Solicitati o procura de la frratele d-ra in acest sens ( procura trebuie sa indplineasca anumite conditii ) si depuneti cererea de rigoare la tribunal.
2. Adresati-va la un avocat.
Pentrtu mai multe detalii imi puteti trimite un mesaj privat si o sa va raspund
Nik