Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua !
E o mostenire foarte complicata din punctul meu de vedere asa ca incerc sa va explic cat mai simplu.
Bunica mea (care inca nu a decedat ) are 2 fete. Apartamentul bunicii mele a fost cumparat pe vremea lui Ceausescu in rate. Apartamentul este trecut pe atat pe numele ei cat si pe al bunicului meu. Problema este ca bunicul meu la cateva luni dupa inscriere apartamentului pe numele amandurora a parasit-o pe bunica mea ne-mai participand la plata ratelor apartamentului nici la plata unei pensii alimentare pentru copii. Abandon de familie. Doar ca ei au ramas tot sub regimul casatoriei. Intre timp bunicul meu a mai avut un copil care l-a recunoscut drept copilul lui ( dintr-o relatie extraconjugala ) . Dupa moartea bunicului meu bunica mea nu si-a transcris inca apartamentul doar pe numele ei in prezent fiind tot pe numele amandurora. Iar acuma fata bunicului meu pe care o stim doar din pozele de pe facebook i-a declarat mamei mele ca ea asteapta moartea bunicii mele pentru a-si primi partea din apartament.
Va rog sa ma ajutati , cum as putea sa o excludem pe fiica bunicului meu din mostenire !
Va multumesc anticipat , sa aveti o zi frumoasa si va urez SARBATORI FERICITE !
nu o puteti exclude. la decesul bunicii dvs va trebui sa dezbateti succesiune si dupa bunic. din partea bunicului va mosteni si fata lui din relatia extraconjugala. deci jumatatea bunicului va vi mostenita in cote de bunica si de toti copii bunicului. singurul lucru pe care il puteti face este ca in cadrul succesiunii sa incercati sa micsorati cota bunicului pe cat posibil cu dovezi. de exclus de tot nu veti putea.
daca bunicul este decedat bunica dvs poate porni succesiunea dupa el oricand....asafiind personal la proces are sanse mai mari .....
lukacs, utilizator
Optiuni:

- Deschideti succesiunea dupa Bunic la un Notar public. Daca partile se inteleg.
In acest caz nu puteti clarifica problema participarii in cote inegale la achizitionarea (plata) apartamentului.

- Actiune in instanta prin adresarea unei cereri de chemare in judecata la instanta de judecata; instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu al defunctului. Cheltuielile legate de deschiderea succesiunii pot fi reduse sub jumatate, spre deosebire de ipoteza in care mostenitorul se adreseaza unui notar public.
Temei legal: art. 669, 670 si 1143 Cod Civil.

Cu stima,
Legalmgm
legalmgm a scris:

Optiuni:

- Deschideti succesiunea dupa Bunic la un Notar public. Daca partile se inteleg.
In acest caz nu puteti clarifica problema participarii in cote inegale la achizitionarea (plata) apartamentului.

- Actiune in instanta prin adresarea unei cereri de chemare in judecata la instanta de judecata; instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu al defunctului. Cheltuielile legate de deschiderea succesiunii pot fi reduse sub jumatate, spre deosebire de ipoteza in care mostenitorul se adreseaza unui notar public.
Temei legal: art. 669, 670 si 1143 Cod Civil.

Cu stima,
Legalmgm

cam cat dureaza dezbaterea succesiunii prin instanta?
Multumesc!