avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apare pe cazier condamnarea intr-o tara straina?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apare pe cazier condamnarea intr-o tara straina?

Buna ziua ,in anul 2010 am fost retinut pentru extradare in Germania. Am fost extradat si judecat acolo .Am primit 1 an si 2 luni cu suspendare cu termen de 3 ani de incercare. Intrebarea mea este ,daca imi apare acest lucru pe cazier ? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 18:05, 13 Aprilie 2015
Da. Conform Art. 9 din Legea 290/2004,in cazierul judiciar se inscriu date privind:
a) pedepsele, masurile de siguranta si educative, pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive;
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, gratierea, prescriptia executarii pedepsei, reabilitarea;
d) pedepsele si masurile pronuntate prin hotarari penale definitive de instantele judecatoresti din strainatate, precum si masurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din strainatate, daca aceste hotarari au fost recunoscute de organele romane competente;
e) hotararile definitive care impun modificari in cazierul judiciar;
f) extradarea
Corect doamna mediator,dar cel mai important este conf. art.6 legea 290/2004 ,daca s-au comunicat institutilor abilitate de catre cele din Germania,condamnarea,in acest moment cert este ca sunteti trecut in evidenta cazierului judiciar cu mandatul de arestare conf.art.11 din aceiasi lege ,asta inseamna ca nu vi se da cazierul pe loc ci in cel mult 3zile,si nu va aparea mentiunea in cazier.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Aprilie 2015
geo-vem, utilizator
Fiind vorba de extradare apre in cazier In mod normal.

Scoateti un cazier ca sa va lamuriti.
La nivel de UE cazierul se centralizeaza in tara in care sunteti cetatean.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca procurorul dispune neinceperea urmaririi penale mai ramane ceva in cazier? NNIM NNIM Salut, vreau sa stiu si eu daca primesc de la procuror NUP , pentru conducere sub influenta bauturilor, mai ramane ceva la cazier?? (vezi toată discuția)
Cazier martamartin martamartin Ma intereseaza daca avand cazier pe Spania,acesta este valabil si in Romania (vezi toată discuția)
Cazier nikolos nikolos cum va fii cazierul [ ALB sau PATAT ] pana la solutionarea procesul penal de catre instanta ? ma refer decand dosarul ajunge la parchet pana la hotararea ... (vezi toată discuția)