Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere major oprita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere major oprita

Fiul meu de 21 ani termina anul acesta facultatea ,a primit pensie de intertinere in toti anii de scoala ,si as dori sa stiu cum sa procedez sa anunt acest lucru deoarece el nu mai continua cu alte studii .Am citit ca e obligatorie acordarea pensiei pana la 26 ani cu conditia sa-si continue studiile iar in cazul lui acest lucru nu se intampla. Multumesc!
Copilul ar trebui sa anunte debitorul sau angajatorul ( daca acela retine din venit si vireaza pensia)sa nu mai trimita.
Se poate inscrie la alta facultate si poate beneficia in continuare de pensie de intretinere.
matachecarmen1973@yahoo.com a scris:

..... Am citit ca e obligatorie acordarea pensiei pana la 26 ani cu conditia sa-si continue studiile iar in cazul lui acest lucru nu se intampla. Multumesc!

Art. 499 C.civ. - Obligaţia de întreţinere
.....
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

Prin urmare, daca nu mai continua studiile pana la varsta de 26 de ani atunci plata pensiei de intretinere va inceta.