Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinare copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinare copil major

Buna seara!
dupa varsta de 18 ani se mai primeste pensie de intretinere,daca copilul urmeaza o facultate privata?
-dar daca urmeaza cursurile unei scoli postliceale?
-dar daca gaseste pe perioada vacantei studentesti de lucru?
multumesc!
Buna seara,
Art. 499 C.Civ.
Obligaţia de întreţinere
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

Deci DA, daca este in continuarea studiilor, asa spune legea.
Cum nu exista distinctii... se plateste acea pensie.
Pe de alta parte, este copilul dumneavoastra si merita sprijinit, nu?
asa este,merita sprijin,trebuie!
daca isi gaseste de lucru,se pot compensa pensia cu salariul copilului?
Se plătește dacă urmează cursurile unei forme de învățământ și este în nevoie. Vârsta maximă până la care poate primi pensie este de 26 ani.