avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinare copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinare copil major

Buna seara!
dupa varsta de 18 ani se mai primeste pensie de intretinere,daca copilul urmeaza o facultate privata?
-dar daca urmeaza cursurile unei scoli postliceale?
-dar daca gaseste pe perioada vacantei studentesti de lucru?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 21:39, 30 Ianuarie 2017
Buna seara,
Art. 499 C.Civ.
Obligaţia de întreţinere
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

Deci DA, daca este in continuarea studiilor, asa spune legea.
Cum nu exista distinctii... se plateste acea pensie.
Pe de alta parte, este copilul dumneavoastra si merita sprijinit, nu?
asa este,merita sprijin,trebuie!
daca isi gaseste de lucru,se pot compensa pensia cu salariul copilului?
Se plătește dacă urmează cursurile unei forme de învățământ și este în nevoie. Vârsta maximă până la care poate primi pensie este de 26 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara dupa 18 ani Ellyn Ellyn Buna ziua! Sunt elev in clasa xl-a ,am 18 ani,iar dupa terminarea liceului vreau sa urmez cursurile unei scoli postliceale particulare,mai primesc pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara dhik dhik fata sotului are 19 ani si s-a inscris la o facultate particulara la drept la zi . Vreau sa stiu daca mai plateste pensie alimentara , daca da si in timpul ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere major oprita matachecarmen1973@yahoo.com matachecarmen1973@yahoo.com Fiul meu de 21 ani termina anul acesta facultatea ,a primit pensie de intertinere in toti anii de scoala ,si as dori sa stiu cum sa procedez sa anunt acest ... (vezi toată discuția)